Czujniki Deszczu,przepływu

Zdobądź więcej informacji o czujnikach opadu deszczu do systemów nawadniania. Wyposaż swój ogród w pełny, automatyczny system podlewania, ciesz się pięknym zielonym trawnikiem w trakcie gorącego lata oraz oszczędzaj wodę w trakcie długotrwałych opadów deszczu, dzięki czujnikom, które nie dopuszczą do pracy systemu nawadniającego gdy pada deszcz,...

Zdobądź więcej informacji o czujnikach opadu deszczu do systemów nawadniania. Wyposaż swój ogród w pełny, automatyczny system podlewania, ciesz się pięknym zielonym trawnikiem w trakcie gorącego lata oraz oszczędzaj wodę w trakcie długotrwałych opadów deszczu, dzięki czujnikom, które nie dopuszczą do pracy systemu nawadniającego gdy pada deszcz, lub po opadach deszczu.

W ofercie sklepu AquaDun® dobierzesz odpowiedni model czujnika deszczu do nawadniania. W naszym sklepie są różne czujniki opadu różnych marek m.in.:

  • Czujniki opadu deszczu RAIN BIRD®
  • Czujniki deszczu IRRITROL®

Zastosowanie czujników opadu deszczu w systemach nawadniających

Oferowane przez nas czujniki deszczu wykorzystywane są w automatycznych systemach nawadniających w ogrodach, do podlewania terenów zieleniobiektów sportowych, a także w systemach nawadniania w szkółkach krzewów ozdobnych, w nawadnianiu upraw polowych.

Po co czujnik opadu deszczu w systemie nawadniającym?

Sterowniki oraz współpracujące z nimi elektrozawory pozwalają na bezobsługową pracę systemu nawadniającego. Wprowadzając program nawadniania, nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy w trakcie sezonu warunki pogodowe będą wymagały włączenia np. zraszaczy, lub linii kroplującej. Jeśli do sterownika nie podłączymy czujnika deszczu to sterownik będzie nawadniał zarówno w trakcie słonecznej pogody, jak również w trakcie długotrwałych opadów.

Po podłączeniu czujnika deszczu sterownik wykrywa opady i jeśli wykryje wystarczające dla twoich roślin opady, wyłączy nawadnianie i nie pozwoli na niepotrzebne podlewanie do czasu, aż czujnik wyschnie. Dzięki czujnikom opadu deszczu możemy oszczędzić wodę, zmniejszyć rachunki za prąd, jeśli korzystamy ze studni z pompą elektryczną, lub zmniejszyć rachunki za wodę, jeśli podlewamy wodą z wodociągu.

Oszczędność wody jest ważna, ale ważne jest również zdrowie naszych uprawianych roślin. Nie tylko niedostatki wody są szkodliwe. Rośliny, tak ja zwierzęta oddychają. Poza odpowiednią ilością wody w strefie korzeniowej, rośliny muszą mieć także dostęp do powietrza. Dlatego też, jeśli padają deszcze, nie powinniśmy dodatkowo nawadniać. Nadmiar wody w glebie powoduje niszczenie jej struktury, gnicie korzeni, przyczynia się do rozwoju chorób grzybowych, wypłukuje składniki odżywcze, a także wspomaga rozwój uporczywego mchu, który stopniowo wypiera murawę na powierzchni trawnika.

Jakie czujniki opadu deszczu stosujemy w systemach nawadniania?

W naszej ofercie można znaleźć wiele rodzajów czujników deszczu:

  • czujniki opadu deszczu przewodowe
  • czujniki opadu deszczu bezprzewodowe
  • czujniki wilgotności gleby

Zanim podejmiesz decyzję , który czujnik deszczu będzie najbardziej tobie odpowiadał, zapoznaj się z opisami czujników, a także z zaleceniami producenta sterownika, do którego chcesz podłączyć czujnik deszczu.

Jaki czujnik deszczu wybrać do sterownika nawadniania, NC czy NO?

Wybierając czujnik deszczu, poza jego marką powinniśmy zastanowić się, jakiego rodzaju czujnik deszczu będzie najlepiej spełniał nasze wymagania, a także jaki czujnik opadu deszczu będzie dobrze współpracował ze sterownikiem nawadniania w naszym systemie nawadniającym. Czujniki deszczu dzielą się na:

  • Czujniki deszczu normalnie zamknięte (czujniki deszczu NC)
  • Czujniki deszczu normalnie otwarte (czujniki deszczu NO)

Niektóre czujniki deszczu mogą pracować w trybie normalnie zamkniętym, jak również normalnie otwartym.

Jaki czujnik deszczu wybrać do sterownika sieciowego 230 VAC, a jaki czujnik deszczu wybrać do sterownika bateryjnego?

Wybierając czujnik deszczu należy pamiętać również o odpowiednim zasilaniu. Najbardziej uniwersalne są proste, koreczkowe czujniki przewodowe (np. RSD-BEX™ Rain Bird®, lub RS500™ IRRITROL®). Takie czujniki deszczu nie wymagają zasilania i mogą być stosowane zarówno ze sterownikami sieciowymi 230VAC jak również ze sterownikami bateryjnymi. Inne rodzaje czujników opadu, takie jak przewodowe czujniki miseczkowe (np.RainCheck™ Rain Bird®), bezprzewodowe koreczkowe czujniki deszczu (np. WR2-RFC Rain Bird®, lub RS1000 IRRITROL®) oraz czujniki wilgotności gleby (np. SMRT-Y Rain Bird®) pobierają zasilanie ze sterownika i mogą być stosowane tylko ze sterownikami sieciowymi 230 VAC.

Więcej

Czujniki Deszczu,przepływu  W tej kategorii nie ma produktów.

Podkategorie

  • Czujniki opadu deszczu...

    Zdobądź więcej informacji o przewodowych czujnikach opadu deszczu do systemów nawadniania. Wyposaż swój ogród w pełny, automatyczny system podlewania, ciesz się pięknym zielonym trawnikiem w trakcie gorącego lata oraz oszczędzaj wodę w trakcie długotrwałych opadów deszczu, dzięki przewodowym czujnikom, które nie dopuszczą do pracy systemu nawadniającego gdy pada deszcz, lub po opadach deszczu.

    W ofercie sklepu AquaDun® dobierzesz odpowiedni model przewodowego czujnika deszczu do nawadniania. W naszym sklepie są tylko sprawdzone modele przewodowych czujników opadu różnych marek, na których można polegać m.in.:

    • Czujniki opadu deszczu RAIN BIRD®
    • Czujniki deszczu IRRITROL®

    Jakie czujniki opadu deszczu stosujemy w systemach nawadniania?

    W naszej ofercie można znaleźć wiele rodzajów czujników deszczu:

    Zanim podejmiesz decyzję , który czujnik deszczu będzie najbardziej tobie odpowiadał, zapoznaj się z opisami czujników, a także z zaleceniami producenta sterownika, do którego chcesz podłączyć czujnik deszczu.

    Przewodowe czujniki opadu deszczu 

    Przewodowe czujniki deszczu mają najlepszy stosunek jakości do ceny. Za niewielką kwotę zwiększają funkcjonalność systemu nawadniającego. Wśród czujników przewodowych możemy wyróżnić najpopularniejsze czujniki koreczkowe (np. RSD-BEX™ Rain Bird®, lub RS500™ IRRITROL®), oraz przewodowe czujniki miseczkowe (np.RainCheck™ Rain Bird®).

    Decydując się na zakup przewodowego czujnika deszczu musimy zastanowić się nad miejscem montażu sterownika. Przewodowy czujnik deszczu nie może być zamontowany zbyt daleko, od sterownika. Zbyt długi przewód może osłabić sygnał , co uniemożliwi sterownikowi prawidłowe uruchamianie systemu nawadniającego. Wybierając miejsce montażu, należy pamiętać, że umiejscowienie czujnika deszczu ma wpływ na jego pracę. Miejsce montażu czujnika deszczu powinno być dostępne z każdej strony, tak, aby zacinający, padający z każdej strony deszcz, mógł zostać wykryty przez czujnik. Miejsce takie nie powinno być ani zbyt słoneczne, bo czujnik deszczu będzie wysychał zbyt szybko, ani zbyt zacienione, bo czujnik będzie wysychał zbyt wolno. Miejsce montażu czujnika deszczu powinno być średnie, reprezentatywne dla całego ogrodu. Dodatkowym ograniczeniem i utrudnieniem, w montażu przewodowego czujnika deszczu jest umocowanie i doprowadzenie przewodu. Dlatego też, wybierając czujnik deszczu, weź pod uwagę powyższe uwagi i zastanów się, czy lepiej wybrać czujnik przewodowy czy bezprzewodowy

    Co to są koreczkowe czujniki deszczu?

    Czujniki koreczkowe (np. RSD-BEX™ Rain Bird®, lub RS500™ IRRITROL®) są najbardziej uniwersalne i współpracują z większością dostępnych na rynku sterowników do podlewania. Koreczkowe czujniki przewodowe nie wymagają zasilania, dzięki temu możemy je stosować razem ze sterownikami sieciowymi 230VAC oraz ze sterownikami bateryjnymi. Musimy jednak zwrócić uwagę na możliwe tryby pracy czujnika i wymagania sterownika, gdyż część sterownikówwspółpracuje tylko z czujnikami NC, a część tylko z czujnikami NO

    Czujniki koreczkowe zwykle działają na zasadzie przełącznika rozłączającego, lub złączającego, obwód przewodów połączonych z gniazdem dla czujnika w sterowniku. W czujniku, w miejscu w którym zbiera się opad deszczu, umieszczony jest 'koreczek' połączony trzpieniem z przełącznikiem, który w zetknięciu z wodą pęcznieje i przerywa, lub łączy obwód.  

    Co to są czujniki miseczkowe?

    Czujniki miseczkowe (np.RainCheck™ Rain Bird®) zamiast pęczniejącego korka, mają miseczkę, w której zbiera się opad. W miseczce na ustawionej wysokości znajdują się elektrody. Wewnętrzna elektronika czujnika deszczu, po zetknięciu z wodą wysyła sygnał do sterownika o wykrytym opadzie, nie dopuszczając do włączenia programu nawadniania.

    Czujniki miesczkowe do prawidłowej pracy wymagają zasilania napięciem 24VAC. Dlatego też mogą być stosowane tylko ze sterownikami sieciowymi 230VAC.W starszych typach sterowników można podłączyć czujniki miseczkowe do gniazda dla czujnika deszczu. Niestety wiele obecnie dostępnych na rynku sterowników nie akceptuje czujników miseczkowych podłączonych do gniazda dla czujnika deszczu i nie działa z nimi prawidłowo. Czujniki miseczkowe typu RAINCHECK mogą współpracować z każdym sterownikiem sieciowym jeśli podłączymy czujnik do wspólnego przewodu elektrozaworowego. Musimy pogodzić się wtedy z możliwością utraty części funkcji zaawansowanych dla czujnika deszczu, jakie są dostępne w sterownikach do systemów nawadniających. Czujniki miseczkowe pomimo swojej popularności oraz wielu wiernych użytkowników zadowolonych z pracy czujnika, nie są już produkowane i są powoli wycofywane ze sprzedaży.

  • Czujniki opadu deszczu...

    Zdobądź więcej informacji o bezprzewodowych czujnikach opadu deszczu do systemów nawadniania. Wyposaż swój ogród w pełny, automatyczny system podlewania, ciesz się pięknym zielonym trawnikiem w trakcie gorącego lata oraz oszczędzaj wodę w trakcie długotrwałych opadów deszczu, teraz możesz to wszystko dzięki bezprzewodowym czujnikom, które nie dopuszczą do pracy systemu nawadniającego gdy pada deszcz, lub po opadach deszczu.

    W ofercie sklepu AquaDun® dobierzesz odpowiedni model bezprzewodowego czujnika deszczu do nawadniania. W naszym sklepie są tylko sprawdzone modele bezprzewodowych czujników opadu różnych marek, na których można polegać m.in.:

    • Czujniki opadu deszczu RAIN BIRD®
    • Czujniki deszczu IRRITROL®

    Jakie czujniki opadu deszczu stosujemy w systemach nawadniania?

    W naszej ofercie można znaleźć wiele rodzajów czujników deszczu:

    • czujniki opadu deszczu przewodowe
    • czujniki opadu deszczu bezprzewodowe
    • czujniki wilgotności gleby

    Zanim podejmiesz decyzję, który czujnik deszczu będzie najbardziej tobie odpowiadał, zapoznaj się z opisami czujników, a także z zaleceniami producenta sterownika, do którego chcesz podłączyć czujnik deszczu.

    Bezprzewodowe czujniki opadu deszczu 

    Decydując się na zakup czujnika deszczu musimy zastanowić się nad miejscem montażu sterownika. Przewodowy czujnik deszczu nie może być zamontowany zbyt daleko, od sterownika. Wybierając miejsce montażu, należy pamiętać, że umiejscowienie czujnika deszczu ma wpływ na jego pracę. Miejsce montażu czujnika deszczu powinno być dostępne z każdej strony, tak, aby zacinający, padający z każdej strony deszcz, mógł zostać wykryty przez czujnik. Miejsce takie nie powinno być ani zbyt słoneczne, bo czujnik deszczu będzie wysychał zbyt szybko, ani zbyt zacienione, bo czujnik będzie wysychał zbyt wolno. Miejsce montażu czujnika deszczu powinno być średnie, reprezentatywne dla całego ogrodu. Dodatkowym ograniczeniem i utrudnieniem, w montażu przewodowego czujnika deszczu jest umocowanie i doprowadzenie przewodu. Wszędzie tam gdzie montaż standardowego czujnika deszczu przewodowego jest utrudniony, lub niemożliwy, możemy zastąpić go bezprzewodowym czujnikiem opadu. Bezprzewodowe czujniki deszczu składają się z czujnika wraz z nadajnikiem, który montujemy w dogodnym miejscu w ogrodzie oraz z odbiornika, który podłączamy do sterownika. Zasięg komunikacji pomiędzy czujnikiem deszczu, a odbiornikiem zwykle wynosi około 90 m w otwartej przestrzeni, tak więc nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca montażu.

    Czy twój sterownik będzie współpracował z bezprzewodowym czujnikiem deszczu? 

    Bezprzewodowe czujniki opadu deszczu wymagają sterownika zasilanego 230 
    VAC i nie współpracują ze sterownikami bateryjnymi. Czujnik z nadajnikiem zasilane są bateryjnie, natomiast odbiornik czerpie energię ze sterownika do którego jest podłączony. Wybierając czujnik deszczu należy pamiętać o wymaganych w sterowniku trybach pracy NC lub NO.

    Nie tylko tam gdzie trudny dostęp? Zaawansowane funkcje bezprzewodowych czujników deszczu. 

    Decydując się na zakup i montaż bezprzewodowego czujnika deszczu rozszerzasz możliwości swojego systemu nawadniającego. Odbiornik czujnika deszczu zwykle służy jako jego centrala, która w zależności od modelu, może sygnalizować tryb pracy czujnika i zastosowane funkcje, niektóre modele mają w odbiorniku wbudowane ekrany na których możemy odczytać poziom wilgotności czujnika, zaprogramować np. czas odcięcia pracy systemu nawadniającego. Nawadnianie w niskiej temperaturze jest nieefektywne, gdyż chłód utrudnia roślinom wchłanianie wody z podłoża. Zaawansowane modele są dodatkowo wyposażone w czujniki temperatury, które zawieszają prace systemu nawadniającego w trakcie nieodpowiedniej pogody, tak, aby nawadnianie odbywało się zawsze jak najbardziej oszczędnie.

  • Czujniki wilgotności...

    Zanim skompletujesz system nawadniający dowiedz się więcej o akcesoriach do automatyki systemu nawadniającego. Przeczytaj wszystkie opisy w których znajdziesz wiele pomocnych informacji na temat podlewania ogrodów i urządzeń które ułatwiają utrzymanie terenów zieleni. Wyposaż swój system nawadniający w czujnik wilgotności gleby i ciesz się pięknym zielonym trawnikiem w trakcie gorącego lata oraz oszczędzaj wodę w trakcie długotrwałych opadów deszczu. W ofercie sklepu AquaDun® dobierzesz odpowiedni model czujnika deszczu oraz czujnika wilgotności gleby do systemu nawadniania. W naszym sklepie są tylko sprawdzone modele czujników opadu różnych marek, na których można polegać m.in.:

    • Czujniki opadu deszczu RAIN BIRD®
    • Czujniki deszczu IRRITROL®

    Jakie czujniki opadu deszczu stosujemy w systemach nawadniania?

    W naszej ofercie można znaleźć wiele rodzajów czujników deszczu:

    • czujniki opadu deszczu przewodowe
    • czujniki opadu deszczu bezprzewodowe
    • czujniki wilgotności gleby

    Zanim podejmiesz decyzję, który czujnik deszczu będzie najbardziej tobie odpowiadał, zapoznaj się z zaleceniami producenta sterownika, do którego chcesz podłączyć czujnik deszczu.

    Czy twój sterownik będzie współpracował z czujnikiem wilgotności gleby? 

    Czujniki wilgotności gleby wymagają sterownika zasilanego 230 VAC i nie współpracują ze sterownikami bateryjnymi. Centrala czujnika wilgotności gleby oraz sonda umieszczona w terenie czerpią energię ze sterownika do którego są podłączone.

    Zaawansowane funkcje czujników wilgotności gleby. 

    Decydując się na zakup i montaż bezprzewodowego czujnika deszczu rozszerzasz możliwości swojego systemu nawadniającego. Centrala czujnika wilgotności gleby, na wbudowanym ekranie pozwala kontrolować tryb pracy czujnika, bieżące odczyty wilgotności gleby, zasolenia, temperatury podłoża. Czujniki wilgotności gleby pozwalają ustawić optymalny próg wilgotności gleby w jakim nasz ogród powinien być utrzymywany przez system nawadniający.

    Na jaki czujnik deszczu się zdecydować? Prosty czujnik deszczu, zaawansowany bezprzewodowy czujnik deszczu, czy czujnik wilgotności gleby? 

    Decydując się na zakup akcesoriów do sterownika systemu nawadniającego należy zastanowić się czy zależy nam na początkowych oszczędnościach przy zakupie systemu nawadniającego, czy też zainwestować w najbardziej zaawansowaną automatykę, dzięki której będziemy mogli oszczędzić wielu kosztów związanych z opłatami za wodę, energie elektryczną oraz kosztów utrzymania zieleni. Im bardziej zaawansowana automatyka systemu nawadniającego, tym większe oszczędności w późniejszej eksploatacji. Czujniki deszczu i czujniki wilgotności gleby mogą samodzielnie współpracować ze sterownikiem informując o opadach deszczu. Jednakże najbardziej efektywna jest współpraca sterownika z czujnikiem deszczu (prostym czujnikiem lub zawansowanym czujnikiem bezprzewodowym) oraz jednocześnie z czujnikiem wilgotności gleby. Jeśli teren ogrodu jest duży i bardzo zróżnicowany, to w jednym systemie nawadniającym można używać więcej niż jednego czujnika wilgotności gleby.

  • Przepływomierze

Kategorie